Deimanto briaunavimas

Briaunavimas yra pati svarbiausia deimanto „ 4C“ charakteistika, nes ji apsprendžia visą deimanto spindesį. Net idealaus švarumo ir spalvos deimantas atrodys blankiai, jeigu jis bus prastai briaunuotas, o tikras spalvų žaismas atsiskleidžia tik tuomet, kai būna išlaikytos taisyklingos akmens proporcijos. Visi deimantų pardavėjai rodo tas pačias skaidres, kuriose parodyta, kaip šviesos spindulys atsispindi briliante. Kuo daugiau šviesos atsispindi – tuo deimantas atrodo šviesesnis, bet ar išties viskas taip paprasta?

Deja, tai yra labai idealizuotas pavyzdys, kuris visiškai neatitinka tikrovės. Paradoksalu, bet briaunavimas daro įtaką net ne tik spindesiui, bet ir deimanto spalvai.

Šviesos pluoštelis nuo briaunų gali atsispindėti kelias dešimtis kartų, kol galop ištrūksta iš akmens. Visą tą laiką vyksta šviesos sugertis, todėl akmuo gali atrodyti geltonesnis nei yra iš tiesų. Svarbu vertinti ne tik paviljono bei karūnos santykį (apatinė ir viršutinė deimanto dalis), bet ir visą akmens simetriją.

Kita vertus, kokį vaizdą matysime esant sekliam ir giliam paviljonui? Per seklus paviljonasgali sukurti „fish eye“ efektą, kuriam esant akmens centrą supa ratilas, o pats deimantas primena žuvies akį. Per gilus paviljonas kuria „nail head“ vaizdą, kuomet visa pagrindinė facetė (angl. table facet) tampa juoda. Tiesa, mes kalbam apie prasto briaunavimo kraštutinius atvejus, tačiau dažnai pasitaiko tarpiniai variantai, kurie iš pirmo žvilgsnio nekrenta į akį, tačiau jų spindesys nė iš tolo negali prilygti tobulai nubriaunuotiems briliantams.

Briaunavimo kokybė vertinama tik brilianto formos deimantams. Šiems akmenims yra nustatyti idealių proporcijų standartai, kuriuos galima šiaip ne taip įvertinti. Vertinimas tampa subjektyvus ir laboratorijos duoda išvadą „Good“, „Excellent“ ir pan. Kita vertus, daug sudėtingesnė situacija yra su kitomis formomis. Tarkim princesės formos deimantai, nepaisant plačiai paplitusios nuomonės, nėra kvadrato formos, todėl kiekviena „Princesė“, kaip ir priklauso princesei, yra unikali. Maža to, yra bent 6 pagrindiniai princesėsbriaunavimo variantai, tad vertinti tokio akmens briaunavimą nelieka galimybės. Tas pats galioja ir kitų formų deimantams, kurie yra daug mažiau populiarūs. Pažymėtina, kad kitų formų deimantai yra ~ 20 % pigesni už brialinto (apvalios) formos deimantą.

Eksperto komentaras

Nors briaunavimas yra pati svarbiausia „4C“ charakteristika, tačiau praktika rodo, kad ji mažiausiai domina eilinį pirkėją. Nenuostabu, nes santykinai mažiems deimantams (iki 0.20 ct) nieks nesivargina vertinti briaunavimo kokybės, o pardavėjų patarimas „nesirinkite deimanto su per giliu paviljonu“ atrodo mažų mažiausiai nerimtai. Net jei Jūs (kažkokiu stebuklingu būdu) ir teisingai įvertinsit paviljono gylį, tai dar nereiškia, kad akmuo žėrės tinkamai. Keli praktiniai patarimai:

Pats paprasčiausiais būdas bent kažkiek įvertinti briaunavimą (pasiruoškit, nustebsit) yra tiesiog lyginti du briliantus! Šviesesnis, spalvingesnis, blizgesnis deimantas ir bus geresnio briaunavimo. Pasitikėkit savo akimis! 

Pažvelkit į akmens rundistą (angl. girdle). Jis gali būti lygus arba briaunuotas. Rundisto aukštis yra proporcingas akmens dydžiui ir dažniausiai briaunuojami tik didelių akmenų rundistai (~0.47 ct). Nuo kokio akmens dydžio tai verta daryti yra skonio ir diskusijos reikalas, tačiau jeigu Jums kas nors siūlys sužadėtuvių žiedą su 0.15 ct storo rundisto deimantu:

1 – Apsisukite.

2 – Bėkite.

-Du Karatai