Deimanto spalva

Deimanto spalva yra antra pagal svarbumą deimanto „4C“ charakteristika, kadangi tai yra sekanti savybė, į kurią žmogus atkreipia dėmesį po spindesio. Tiesą sakant, vertinama ne pati deimanto spalva, bet spalvos nebuvimas, t.y., deimanto vertė tuo didesnė, kuo deimantas labiau bespalvis. Pasaulyje naudojama nemažai spalvos gradavimo metodikų. Labiausiai paplitęs GIA (Gemological Institute of America) standartas, kuriame deimantų spalva žymima lotyniškomis abėcėlės raidėmis nuo D iki Z:

D (visiškai bespalvis akmuo) – rečiausias, aukščiausios spalvinės charakteristikos deimantas. 

E-F (bespalvis) – vos įžiūrimas gelsvas atspalvis, kuris nustatomas patyrusio gemologo.

G-J (beveik bespalvis) – pastebimas švelnus gelsvas atspalvis.

K-M (silpnas geltonas) – matomas geltonas atspalvis.

N-Z (šviesiai geltonas) – deimantas yra aiškiai geltonos spalvos.

Lietuvoje naudojama CIBJO (World Jewellery Confederation) spalvų klasifikacija, kurios ženklinimas suderinamas su GIA standartais taip:

Eksperto komentaras

Nors spalva iš ties yra svarbus parametras renkantis deimantą, tačiau daug svarbiau teisingai parinkti visas keturias „4C“ charakteristikas, užuot perkant kiek įmanoma balčiausią deimantą. Mano nuomone, papuošalams puikiai tinka H, I ir net J spalvų deimantai. Prastas briaunavimas ar netaisyklingas akmens įtvirtinimas į geltono aukso dirbinį daug labiau gali pakenkti realiai akmens spalvai, nei prasta spalvos charakteristika. „Paprastas mirtingasis“ žiede nepamatys didesnio skirtumo tarp H ir D deimantų ir jam abu atrodys tiesiog balti. Nuotraukos internete atrodo apgaulingai ir parenkamos stengiantis sureikšminti spalvos svarbą. Ar susimąstėte, kodėl kalbant apie deimantų spalvas, šie brangakmeniai visuomet vaizduojami apversti? Spalvos graduojamos akmenis apvertus karūna žemyn ir žiūrint iš šono, nes tokiu būdu labiausiai matosi akmens atspalvis. Kaip manot, kaip šie akmenys atrodo žiūrint iš viršaus?

-Du karatai