Taip, sužadėtuvių žiedo paieškos nėra lengva užduotis. Tai yra Jūsų pasiryžimo ir amžinos meilės simbolis bei galimybė parodyti, kad esate pasiruošę savo santykius pakylėti į „naują lygį“. Kaip išvengti klaidų?
Šis straipsnis idealiai tinka Jums, jeigu atitinkate šiuos parametrus:
✓ Turite nuostabią merginą;
✓ Pasiryžote jai pasipiršti;
✘ Neturite sužadėtuvių žiedo.
Taip, sužadėtuvių žiedo paieškos nėra lengva užduotis. Tai yra Jūsų pasiryžimo ir amžinos meilės simbolis bei galimybė parodyti, kad esate pasiruošę savo santykius pakylėti į „naują lygį“. Iš vienos pusės, žiedas tai tik dviejų įsimylėjusių žmonių reikalas, bet kita vertus – jis neretai tampa labiausiai aptarinėjamu daiktu tarp draugų ir pažįstamų, tuomet norom nenorom aptariamas ir Jūsų „skonis“ bei finansinis statusas.
Daugumai vyrų žiedo pirkimas yra viena iš pirmųjų pažintinių kelionių į juvelyrikos pasaulį, todėl jeigu jie ir žino, kas per dalykas yra „praba“, tai išgirdę klausimą „kokio briaunavimo deimanto norite“ dažniausiai gali ir pasimesti.
Nesirūpinkite, mes esame tam, kad Jums padėtumėm. Perskaitę šį straipsnį būsite edukuotas sužadėtuvių žiedų pirkėjas!
Biudžetas
Taip, viskas prasideda nuo skaičiavimų. Sužadėtuvių žiedas gali kainuoti nuo kelių dešimčių eurų iki visiškos begalybės, todėl tik Jūs turite nuspręsti, kiek pinigų ketinate tam skirti. Ilgą laiką (nuo praeito amžiaus 5 dešimtmečio) dominavo požiūris, kad sužadėtuvių žiedas turi kainuoti tiek, kiek siekia Jūsų dviejų mėnesių alga! Mūsų, ir visų sveikai mąstančių žmonių nuomone, tai yra visiška nesąmonė. Ši „taisyklė“ buvo pramanyta De Beers deimantų kompanijos, kuri ilgą laiką buvo visiška monopolininkė deimantų rinkoje ir investavo milžiniškus pinigus į deimantų reklamą. Be to, pradėti kurti bendrą gyvenimą turint skolas ar sumažėjusias santaupas – nėra pati romantiškiausia užduotis.
Atminkit, kad žiedas – tai tik meilės simbolis, bet ne įrankis jai gauti. Maža to, kuklus sužadėtuvių žiedas ateityje padės Jums prisiminti nuo kokių mažų ir paprastų dalykų viskas prasidėjo.
Nebijokite nustebinti
Šiais laikais tampa vis populiariau kartu išsirinkti sužadėtuvių žiedą. Taip, toks sprendimas turi praktinę pusę, nes esate tikri, kad žiedas bus tinkamo dydžio, neapsiriksite su aukso spalva ar deimanto dydžiu, bet visgi manome, kad dėl šių priežasčių negalima prarasti galimybės parodyti, koks esate rūpestingas, ryžtingas ir romantiškas. Taip, laikai, kuomet vyrai kaudavosi su meškomis plikomis rankomis baigėsi, bet parodyti savo mylimajai, kad galite viskuo pasirūpinti nuo pradžių iki galo yra pakankamai vyriška!
Sužinokite žiedo dydį
„Atsiklaupiate ant vieno kelio, Ji ištiesia savo kairiąją ranką, Jūs iš lėto maunate žiedą ir… MAŽAS!„
Taip, toks scenarijus visiems atrodo, kaip blogiausia diena jų gyvenime, bet nėra ko pergyvent. Iš tiesų, žiedo dydžio keitimas yra nebrangi ir nesudėtinga procedūra, nors, aišku, geriau to išvengti. Yra aibė būdų ir patarimų, kaip išmatuoti žiedo dydį.
Tinkami būdai:
✓ Paimkite vieną iš jos žiedų, kuomet ji jo nenešioja ir nuneškite artimiausiam juvelyrui, kad jį išmatuotų. Jeigu Jūsų mylimoji žiedą nusiima tik trumpam (nakčiai ar maudantis) išmatuokite žiedo vidinį skersmenį liniuotę milimetrų tikslumu. Milimetrų skaičius yra lygus žiedo dydžiui. Jeigu žiedą ji nešioja nuolat – paprašykit ji nusiimti, kad galėtumėt apžiūrėti detaliau, užkalbinkite, išmatuokite…. na, improvizuokite!
Ką daryti, jeigu ji nenešioja žiedų?
Dažnai pasitaikanti bėda. Neretai padeda pokalbis su jos draugėmis. Kartais geriausios draugės žino ne tik viena kitos batų dydį, bet ir žiedo. Jeigu tokios informacijos nėra – Jums reikia rasti moterį, kurios pirštai yra panašaus sudėjimo ir kuri nešioja žiedus bei jos paklausti. Tam, kad apsidraustumėte, galite paimti žiedą puse dydžio didesnį ir būsite ramūs, kad besiperšant žiedas mirtinai neužstrigs ant persigandusios mylimosios piršto.
✓ Nueikite kartu į juvelyrikos parduotuvę pirkti „mamai“ auskarų. Tarp kitko apžiūrėkite žiedus ir raskite, kuris jums patinka bei paprašykite pasimatuoti. Pasidomėkite kokie būna žiedų dydžiai ir yra didelė tikimybė, kad pardavėjai jums pasiūlys išsimatuoti savąjį dydį su specialiu žiedų rinkiniu. Tuomet Jums užtenka pasakyti „geras, mano 19, o koks tavo“ bei pasižiūrėti į savo mylimąją. Jos tikslų dydį sužinosite po 5 sekundžių.
Netinkami būdai:
✘ Naktį miegančiai apvynioti pirštą siūlu, išmatuoti siūlo ilgi, kuomet jis pilnai apsiveja aplink pirštą ir gautą skaičių padalinti iš 2*π (gerai, kad dar nereikia skaičiuoti kvadratinių lygčių). Iš tiesų, toks metodas yra labai netikslus ir vakare (ar naktį) žmogaus pirštai yra storesni, nei dieną. Maža to, visa slaptą operaciją Jums teks atlikti tamsoje bei gali tekti ilgai aiškintis, kad neužsiiminėjate juodaja magija, kai ji atsikels ir ras jus vyniojant siūlą ant jos piršto.
✘ „Jos nešiojamą žiedą uždėkite ant popieriaus lapo ir viduje įbrėžkite apskritimą.“ Ne, prašau to nedarykite. Tušinuko smaigalys nėra adata, todėl nubrėžtas apskritimas bus visuomet daug mažesnis už žiedo dydį. Žymiai paprasčiau pamatuosi vidinį skersmenį paprasčiausia liniuote.
Patarimas:
Atminkite, kad pats populiariausias sužadėtuvių žiedo dydis yra 16.5, todėl tikėtina, kad reikiamas dydis bus nedideliame intervale nuo šio skaičiaus. Pavyzdžiui 15.5 dydžio žiedas tinkamas, jeigu išrinktosios plaštaka labai smulki, o 15 dydis jau priskiriamas vaikiškiems dydžiams. Ir nepamirškite, kad galite visuomet imti didesnį dydį, nes dažniausiai taikoma nemokama dydžio keitimo garantija.
Atraskite Jos stilių
Jeigu paprašysite mintyse įsivaizduoti ir papasakoti, kaip atrodo sužadėtuvių žiedas, tai daugumas sakys tą patį: „žiedas su atsikišusiu dideliu deimantu“. Nors tai yra klasika ir ją dovanojant visuomet neapsiriksite, bet yra ir kitokių žiedų, kurie puikiai gali tikti.
Visų pirma, sužadėtuvių žiedas nebūtinai yra žiedas su deimantu. Rubinas simbolizuoja aistrą, smaragdas – meilę, o karneolis – seksualumą, todėl variantų, kaip perteikti norimą simbolinę prasmę yra apstu. Taigi, žiedas gali būti koks tik norite, o kad išrinktumėte tinkamą pamėginkite atsakyti į šiuos klausimus: Ar ji nešioja auksinius papuošalus? Kokia jos nešiojamo aukso spalva? Gal jai patinka sidabras ar platina? Gal ji turi savo mėgstamą brangakmenį? Gal nešioja brangakmenį tinkanti pagal jos gimimo mėnesį ar horoskopą? Ar jai imponuoja paprastumas ir puikiai tiks žiedas su vienu deimantu? O gal ji mėgsta, kad viskas blizgėtų ir paieškoti žiedo su inkrustuotais deimantais?
Patarimas:
Papasakokite, kad Jūsų bendradarbė visiems gyrėsi gavusi sužadėtuvių žiedą, kuris atrodė vienaip arba kitaip. Replikuokite, kad jis buvo labai gražus arba katastrofiškas. Laukit, ji būtinai pasakys savo nuomonę.
Išsirinkite taurųjį metalą
Sužadėtuvių žiedai gaminami iš daugybės tauriųjų metalų: geltono aukso, balto aukso, rausvo aukso, platinos, sidabro ar paladžio. Be to, kiekvienas taurusis lydinys turi savo prabos standartus. Ką pasirinkti?
Visų pirma, visi taurieji metalai turi savo privalumus ir trūkumus. Platina yra labai tvirtas ir ilgaamžis metalas, tačiau labai greit prarandantis savo blizgesį, todėl dovanojant platininį žiedą reiks susitaikyti, kad gali tekti dažniau lankytis pas juvelyrą norint atstatyti jo spindesį. Taip pat, šis metalas pakankamai sunkiai apdirbamas, todėl žiedo dydžio keitimo operacija tampa daug brangesnė bei matosi žiedo litavimo vieta. Pastebėta, kad vidutiniškai žmogui tenka keisti žiedo dydį kas 5 – 10 metų.
Pastaruoju metu pasaulyje populiarėja sidabriniai sužadėtuvių žiedai. Tokia mada rodo žmonių asketišką požiūrį į gyvenimą, bei nuomonę, kad juvelyrija jau nėra prabangos prekė. Lietuvoje toks požiūris dar neįsivyravo, kaip ir neaišku, kiek ilgai tokia mada truks.
Auksiniai sužadėtuvių žiedai kol kas yra visiški lyderiai. Lietuvoje itin populiari 585 praba, kiek rečiau sutinkama 750 praba. Pasaulinė tendencija šiuo klausimu išsiskiria. Jei vakarų Europoje, (kurioje ir plinta sidabrinių žiedų mada) yra linkusi papuošalams naudoti žemesnę prabą (375 arba 333), tai turtingose Arabų valstybėse dominuoja 916 ar 999 prabos juvelyriniai gaminiai. Reiktų pažymėti, kad 585 praba, ko gero, yra labiausiai tinkanti juvelyrikai, nes aukštesnės prabos auksas yra minkštas ir yra linkęs greičiau nusidėvėti, o žemesnės prabos lydiniuose auksas tampa net ne pagrindiniu lydinio komponentu, todėl techniškai tai net nėra auksinis gaminys.
Renkantis auksinį sužadėtuvių žiedą reikia išsirinkti net iš trijų spalvų (iš tiesų, jų yra ir daugiau). Pasaulyje populiariausias auksas – geltonas, o Lietuvoje – priešingai, jis naudojamas pakankamai retai. Didžioji dalis Lietuvoje parduodamos juvelyrikos yra pagaminta iš rožinio (rausvo) aukso, bet tarp sužadėtuvių žiedų atsiranda konkurencija: populiarūs tiek balto, tiek rausvo aukso žiedai. Rausvo aukso žiedus perka tie, kurie bando priderinti žiedą prie jau turimų mylimosios (kaip minėta – dažniausiai rausvo spalvos) papuošalų. Baltos spalvos aukso populiarumą diktuoja pasaulinė-internetinė mada.
Deimanto pasirinkimas
Jeigu Jūs sėkmingai pasiskaičiavote pirkinio biudžetą, išsirinkot aukso spalvą ir sužinojote piršto dydį, tuomet sveikiname – Jums beliko sunkiausia užduotis – išsirinkti deimantą! Daug naudingos informacijos rasite paskaitę skiltį „Kiek kainuoja deimantas“, kur pateikiama gausybė gudrybių, kaip galima sutaupyti perkant šį brangakmenį. O dabar papasakosime, kas vyksta realiame pasaulyje ir kas tas „4C“
4C – keturios pagrindinės deimanto charakteristikos, kurios apsprendžia deimanto vertę*: Cut (briaunavimas), Colour (spalva), Clarity (Švarumas), Carat (Svoris).
* – iš tiesų ne! Dar svarbi charakteristika yra fluorescencija, bet apie ją visada nutylima, nes ir taip pirkėjui susigaudyti sunku.
Deimanto svoris
Paprastam mirtingajam deimanto svoris karatais nieko nesako, bet kuo skaičius didesnis – tuo geriau. JAV parduodamų sužadėtuvių žiedų kolekcijos su deimantais dažniausiai prasideda nuo 0.25 ct, bet ar tikrai tokio dydžio deimanto Jums reikia? Didelis akmuo parodo Jūsų socialinę padėtį, bet nepamirškite, kad per didelis akmuo tampa labai nepraktiškas kasdieniniam naudojimui. Be to, tinkamai parinkta žiedo forma gali puikiai išdidinti akmenį vizualiai. Žiedo susiaurėjimas ties deimanto laikikliu daro stebuklus! Bet bendra taisyklė išlieka: perkat prastesnių charakteristikų deimantą – nusipirksit didesnį, perkat geresnių – įpirksit mažesnį. Norit apstulbinti mylimąją dideliu akmeniu? Teks išsiaiškinti, kiek „prastą“ deimantą reikia pirkti.
Deimanto briaunavimas
Briaunavimą supraskite ne kaip deimanto formą, bet geometrijos kokybę, ir tai yra pagrindinė „4C“ charakteristika. Blogų proporcijų deimantas atrodys, kaip paprasta stiklo dužena, o taisyklingas briliantas yra tikras meno kūrinys! Deimantų briaunuotojai stengiasi iš iškastinės žaliavos suformuoti patį didžiausią briliantą, todėl kartais nusižengia visoms galimoms geometrijos taisyklėms. Pernelyg suploto brilianto centras atrodys tamsus ir neišvaizdus, o labai ištempto akmens centrą juos ratilas, kuris panašus į žuvies akį. Brrrr…. Liūdniausia tai, kad iki 0.20 ct deimantams niekas briaunavimo kokybės (dažniausiai) netikrina, todėl teks pasitikėti tik savo akimis. Akmuo turi būti šviesus ir spindėti. Palyginkite kelis žiedus su deimantais ir rinkitės Jums gražiausią.
Deimanto spalva
JAV rinkoje spalvos žymimos raidėmis nuo D iki Z (nuo geriausios iki prasčiausios) ir didžioji dalis internete prieinama informacija patiekta būtent pagal amerikietiška (GIA) standartą. Lietuvoje, kaip ir Europoje, taikoma CIBJO metodika, kuri iš esmės yra tas pats, tik spalvos žymimos kitomis raidėmis (taip, visi nori išsiskirti).
Sunkumas atsiranda tame, kad deimanto spalvai daro įtaką net briaunavimas ar dydis. Didelis, vieno karato briliantas su tobulu briauanvimu gali atrodyti akinamai baltas, nors jis būtų K (tinted white) spalvos, kuri daugumos Lietuvos juvelyrų nuomone papuošalams netinkama, kaip per ne lyg geltona… Komercinis standartas yra H (white). Jeigu niekam nieko neketinate įrodyti – H spalvos tikrai pakaks. Nupirkę I arba J dar ir sutaupysite. Plačiau skaityti čia.
Deimanto švarumas
Deimantų švarumais yra skirstomas į 7 kategorijas: IF, VVS, VS, Si, PI1, P2. P3 (nuo geriausio iki prasčiausio) ir parodo, kiek deimante yra intarpų bei defektų. Intarpais ir defektais yra puikus įrankis gąsdinti turtingus pirkėjus, kurie pasiryžę mokėti didelius pinigus už tobulą deimantą. SI švarumo akmenyje plika akimi nerasite jokio intarpo, būkite ramūs. Nedideliame akmenyje (iki 0.20 ct) plika akimi greičiausiai nepamatysite intarpo ir I1 (P1) deimante.
Deimantų formos ir galimi tvirtinimai
Jei jau įsivaizduojate, kas yra „4C“ charakteristikos, dar reikia išsirinkti deimanto formą! Trumpai apie galimus variantus.
Apvalus (Briliantas)
Neprarandanti vertės klasika. Jie yra ir populiariausi, ir (be abejo) brangiausi. Ko gero 90% parduodamų deimantų Lietuvoje yra būtent apvalūs.
Princesė
Ši forma sparčiai populiarėja JAV sužadėtuvių žieduose ir tam tikrose regionuose lenkia apvalų briliantą.
Kriaušė
Ovalas
Širdis
Deimantą įtvirtinti galima įvairiais būdais ir visos variacijos turi savų privalumų. Apžvelkime jas trumpai.
Klasikinis (Tiffany) tvirtinimas
Ilgą laiką deimantai buvo tvirtinami tik bezel tipo tvirtinamu, po kurio didžiulė deimanto paviršiaus dalis būdavo paslėpta po metalu. Tik 1886 metais juvelyrikos kompanija Tiffany pristatė deimantų tvirtinimą ant kojelių, kuris leido leido atskleisti visą deimanto grožį. Šiuo metu toks tvirtinimas išlieka populiariausias.
Atkreipkite dėmesį, kad toks tvirtinimas gali būti išsikišęs arba labiau prigludęs prie pačio žiedo. Išsikišę laikikliai yra populiarūs šalyse, kur dominuoja noras parodyti savo statusą. Taip, deimantas šiuo atveju gali atrodyti dar didesnis, bet nešioti šį žiedą tampa nepraktiška. Jeigu esate nutarę pirkti didelį deimantą ir norite, kad Jūsų mylimoji pati galėtų gaminti virtuvėje ar apsirengti be baimės įdrėksti pėdkelnes – paieškokite tvirtinimo su labiau prie žiedo prigludusiais laikikliais.
Bezel tvirtinimas
Metalinis žiedas juosia akmenį šiek tiek jį užspausdamas iš viršaus. Nors toks tvirtinimas šiek tiek uždengia patį akmenį, bet vizualiai akmuo atrodo didesnis, ypač kai jis yra tvirtinamas baltame aukse. Technologijos nuo 1886 metų patobulėjo ir deimanto uždengimas metalu iš viršaus yra tikrai minimalus. Tikimybė žiedui užsikabinti už drabužių siūlės yra nulinė, todėl tai puikus pasirinkimas aktyvioms moterims.
Amžinybės žiedas (Ethernity band)
Kam tenkintis vienu deimantu, jeigu galite jų turėti bent 30? Šis žiedas atrodo nuostabiai, tačiau turi nemažai ir trūkumų.
Nors jame įstatomi nedideli deimantai, tačiau jų būna daug. Net įtvirtinus 0.01 ct deimantus bendras svoris siekia maždaug 0.30 ct, kas daro tokį žiedą brangiu. Kiekvieno akmens įstatymas (visai netikėta) irgi kainuoja.
Jei Jūs turite iš ties nemažai išteklių ir nutarėte padovanoti nuostabų ir brangų žiedą, kurio bendras karatų skaičius gali siekti ~1.20ct susidursite su nauja problema – jį bus beprotiškai nepatogu nešioti. Įskaičiavus deimanto aukštį ir žiedo storį, tikėtina, kad pirštus suglausti gali ir nepavykti.
Kaip minėta anksčiau, žmogui vidutiniškai kas 5 – 10 metų tenka keisti žiedo dydį. Nenuostabu, kad už tokio žiedo dydžio keitimą gali tekti pakloti nemenką sumelę.
Pave stiliaus žiedas (Pa Vay)
Nuotrauka kalba pati už save – daugybė deimantų įtvirtintų maždaug 1 mm atstumu vienas nuo kito. Gražu. Faina. Brangu.
Atsisveikinimo žodis
Na štai, dabar Jūs šį tą žinote apie sužadėtuvių žiedus. Ko gero dažniausiai daroma klaida yra ta, kad perkamas žiedas ne tas, kuris patinka Jai, o kuris gražus Jam. Išskirtiniai žiedai tinka, kuomet esate gerai išsinagrinėję mylimo žmogaus stilių, todėl nerizikuojant apsišauti – rinkitės klasiką. Be to, būkite atsargūs dovanodami žiedą Kalėdų ar gimimo dienos proga. Nors tai ir praktiška, bet susidaro įspūdis, kad pasipiršote ne dėl to, kad norėjote, bet pasitaikė palanki proga.
Dėkoju, kad skaitėte. Tikimės sužinojote ką nors naujo. Linkime meilės ir ilgai mėgautis vienas kitu. Sėkmės!
– Du Karatai
Parašykite komentarą