INVESTAVIMAS Į DEIMANTUS

Ką reikia žinoti apie deimantus?

Įteikdami dovaną artimam žmogui mes parodome, kiek šis žmogus mums daug reiškia, todėl natūralu, kad norime išrinkti tokią dovaną, kuri būtų ne tik vertinga, bet ir neprarastų savo vertes ateityje. Visi žinome, kad jeigu vieni daiktai ilgainiui nuvertėja, tai juvelyrika ir brangakmeniai, priešingai – linkę su laiku įgyti savo tikrąją vertę. O ar verta investuoti į deimantus?

Deimantais prekiaujama nuo senų laikų ir pastebima nuolatinio brangimo tendencija. Neatsižvelgiant į tokius ekonominius faktorius, kaip infliacija, vidutinė deimantų karato kaina nuo 1960 iki šių dienų pabrango vidutiniškai dešimt kartų. Bet iš kur atsiranda sąlygos kainos kilimui ir ką verta žinoti investuojant?
Taip, visų pirma, kainai daro įtaką natūraliai atsirandanti pasiūla-paklausa. Reikia suprasti, kad nors deimantų radimviečių pasaulyje yra nemažai, tačiau jų kiekis vis gi yra ribotas ir šie brangakmeniai anksčiau ar vėliau baigsis. Sunku įsivaizduoti sužadėtuvių žiedą be deimanto, todėl augant pasaulinei ekonomikai vis daugiau žmonių perka šiuos akmenis. Kyla klausimas: jei paklausa didėja ir kainos kyla, tai verta pirkti bet kokį deimantą? Tiesą pasakius – toli gražu ne.

Dydis

Deimanto apdirbimas yra brangus procesas ir jo briliantinis šlifavimas gali sudaryti iki 30-40 proc. deimanto kainos. Pastarąjį dešimtmetį deimanto apdirbimo technologija tobulėjo, kaštai mažėja ir mažo svorio deimantai (iki 0.10 ct) dėl to pigo. Kitaip tariant, deimantų žaliavos brangimą atperka pigesnis jos apdirbimas, tačiau dideliems deimantams didžiąją kainos dalį sudaro pati žaliava, todėl jie ir toliau sėkmingai brangsta. Be to, kuo didesnis akmuo – tuo jis yra labiau išskirtinis, todėl labiau žavi investuotojus.

Deimanto kokybė

Deimantai asocijuojasi su prabanga ir tobulumu, todėl ir investuojama išskirtinai į aukštos kokybės deimantus. Jeigu juvelyrikoje dažniausiai naudojami White (H) spalvos ir SI (Small inclusions) švarumo deimantai, tai investuoti verta bent į Rare White (F-G) spalvos ir VS (very small inclusion) švarumo deimantus, nes tokios kokybės deimantus yra linkę pirkti turtingi ir išrankūs pirkėjai, kurie ir diktuoja kainos kilimą. Vėlgi, deimanto kokybė yra kompleksinis parametras, kuris priklauso ne tik nuo spalvos ir švarumo, bet ir briaunavimo, todėl pirkti prasto briaunavimo deimantą, kaip ir prastų charakteristikų, griežtai nerekomenduojama. Briaunavimo kokybę vertina laboratorijos, kurios išduoda savo sertifikatus, tad ką mums reikia žinoti apie juos?

Sertifikatai

Pasaulyje yra apstu laboratorijų, kurios atlieka deimantų gradavimą, tačiau jų pateikiamos išvados dažniausiai skiriasi ir skirtingų ekspertų nuomone nėra lygiavertės. Tiesą sakant, tas pats deimantas skirtingose laboratorijose būtinai bus sugraduotas skirtingai!!! Deimantų pardavėjai neretai tam pačiam deimantui turi keletą sertifikatų ir pateikia klientams tokį, kokio klienas nori. Susidaro visiškas paradoksas! Jei nežinot ką daryti tokioj situacijoj ir kur eiti pagalbos – pamėginsime trumpai paaiškinti situaciją.

Tarkim deimantą išsiųsime į tris laboratorijas: A, B ir C. Laboratorijos išduos tris skirtingus vertinimus.

  • Laboratorija A įvertins deimantą, kaip “GERĄ
  • Laboratorija B įvertins deimantą, kaip “VIDUTINĮ
  • Laboratorija C įvertins deimantą, kaip “PRASTĄ”.

Tarkim deimanto vertė yra 500 eurų. Išprusęs klientas supranta, kad C laboratorija atsakingai žiūri į deimantų vertinimą ir už 500 eur galima nusipirkti tik santykinai prastą deimantą, bet sertifikatas bus pripažintas visame pasaulyje. Kitas klientas, kuris turi tą pačią suma pinigų, nenori pirkti “prasto” deimanto, todėl jam pardavėjas parduos tokios pat kokybės deimantą tik su B laboratorijos išvada, kad tai “VIDUTINĖS” kokybės akmuo. Kitam klientui reikės akmens su išvada “GERAS”, todėl A laboratorija jam bus labai paranki. Galutiniam variante visi pirkėjai lieka su tuo pačiu deimantu, tik su skirtingu įsitikinimu ką jie nupirko. Kita vertus, pardavėjui visuomet žymiai lengviau apgauti pirkėją prieš nosį mosikuojant nežinomos laboratorijos sertifikatu. Žmonėms padaro įspūdį daugybė antspaudų, įlaminuoti viršeliai ir priklijuotos hologramos, todėl norit neapsigaukit – pirkit deimantus, kurie sugraduoti kompetetingų istitucijų.

Dėmesio: deimantas yra ne “prekė”, o “pinigai”, todėl jiems nėra tokio dalyko, kaip nuolaida. Sunku patikėti, kad Jums kas nors parduotų 10 eurų kupiūrą už 5 eurus, tiesa? Todėl ir deimantai negali kainuoti mažiau nei jie yra verti. Investuojant rekomenduojame pirkti deimantus, tik turinčius GIA ar HRD laboratorijos sertifikatus.


K: Ar verta pirkti IF/D deimantą ir įstatyti jį į žiedą? Tai juk gera investicija?
A: Tiesą sakant, mintis gana prasta. Tvirtinant akmenį ar nešiojant juvelyrinį dirbinį atsiradęs nubrozdinimas gali akimirksniu sumažinti deimanto kainą -20%.

K: Turiu deimantą su sertifikatu. Kaip man įrodyti, kad tai būtent tas deimantas, kuriam išduotas sertifikatas?
A: Deimantas šone (ant rundisto, angl. – „girdle“) turi lazeriu išgraviruotą autentiška sertifikato numerį.

K: Ar deimantas gali būti sintetinis?
A: Taip, pasitaiko rinkoje sintetinių deimantų, tačiau spektroskopijos ir fluorescencinės mirkroskopijos metodai leidžia juos nesunkiai atskirti. Jeigu laboratorija nėra visiškai tikra dėl deimanto natūralumo ji niekuomet jam neišduos sertifikato.

Plačiau apie diemantų kainas kviečiame skaityti straipsnį Deimanto kaina.

P.S. Jei žadate pirkti deimantą – būtinai paskambinkite mums ir išklausykite dar vieną nuomonę. Tai Jums nieko nekainuoja, o gali sutaupyti nemažai. Bet kokiu atveju linkime sėkmės!

-Du Karatai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *